Elokuvakilpailu
Paras kuva: “Zindeeq”, ohjannut Michel Khleifi / Palestiina - Yhdistynyt kuningaskunta - Yhdistyneet arabiemiirikunnat
Tuomariston erityispalkinto: Mirzak Alouchi “Harragas” / Algeria
Lyhytelokuvakilpailu
Ensimmäinen palkinto: “Kanapäät”, ohjannut Bassam Ali Jarbawi / Palestiina
Tuomariston erityispalkinto: “9aab” (“9. elokuuta”), ohjannut Talal Khoury / Libanon
Toinen palkinto: “Rapsody syksyllä”, ohjannut Aida Elkashef / Egypti / 2008
Esitelty tuomaristo: “Shrouq / Ghroub” (“Sunrise / Sunset”), ohjaaja Mohammad Aldhahri / Saudi-Arabia
Dokumenttielokuvakilpailu
Ensimmäinen palkinto: “12 vihaista libanonilaista - dokumentti”, ohjannut Zeina Daccache / Libanon
Tuomariston erikoispalkinto: “Garbage Dreams”, ohjaaja Mai Iskander / USA
Toinen palkinto: “Al Awda Ela Al That” (“Takaisin juurtensa”), ohjannut Bilal Yousef / Marokko
Tuomaristo totesi: “Ashlaa” (“Pala”) ohjannut Hakim Belabbes / Marokko
Paras näyttelijä: Nasriin Faur roolistaan elokuvaan “Amreeka” / USA - Kanada - Kuwait
Paras näyttelijä: Said Bey roolistaan elokuvaan "Mies, joka myi maailman" / Marokko Paras valokuvausohjaaja: Nancy Abdel Fatta elokuvalle "Wahed-Sifr" ("One-Zero") / Egypti
Paras säveltäjä: Le Trio Joubran musiikille elokuvalle “Adieu Gary” (“Farewell Gary”) / Ranska
Paras muokkaus: Ahmed Dawood teokselle “Asafeer El Neel” (“Niilin linnut”) / Egypti
Paras käsikirjoitus: Miriam Naoum elokuvalle “Wahed-Sefr” (“One-Zero”) / Egypti
Muhr AsiaAfrica Awards / Aasian ja Afrikan elokuvakilpailu
Elokuvakilpailu
Paras kuva: “Lola”, ohjannut Brilliante Mendoza / Ranska - Filippiinit
Tuomariston erityispalkinto: Mohammad Rasoulof teoksesta “Keshtzarhaye Sepid” (“Valkoiset niityt”) / Iran
Lyhytelokuvakilpailu
Ensimmäinen palkinto: “Un Transport En Commun” (“Saint Louis Blues”), ohjaus Dyana Gaye / Ranska-Senegal
Tuomariston erikoispalkinto: “Älä astu ulos talosta”, ohjaa Sung-Hee Jo / Etelä-Korea
Toinen palkinto: “Vitthal”, ohjannut Vinoo Choliparambil / Intia
Dokumenttielokuvakilpailu
Ensimmäinen palkinto: “Futsu No Shigoto Ga Shitai” (“Normaali elämä, kiitos”), ohjaus Tokachi Tsuchiya / Japani
Tuomariston erikoispalkinto: “The Silver Fez”, ohjaaja Lungd Ross / Etelä-Afrikka
Toinen palkinto: “Lieux Saints” (“Sacred Places”), ohjannut Jean-Marie Teno / Kamerun - Ranska
Paras näyttelijä: Denise Newman elokuvasta “Shirley Adams” / Etelä-Afrikka
Paras näyttelijä: Hasan Pourshirazi roolista elokuvassa “Keshtzarhaye Sepid” (“Valkoiset niityt”) / Iran
Paras valokuvausjohtaja: Channa Deshapriya elokuvalle “Ahasin Wetei” (“Kahden maailman välillä”) / Sri Lanka - Ranska
Paras säveltäjä: Akritscharlem Kalayanamitr ja Koichi Shimizu musiikille elokuvalle “Nang Mai” (“Nymph”) / Thaimaa - Alankomaat
Paras editointi: Garref Fredgley elokuvalle “Shirley Adams” / Etelä-Afrikka
Paras käsikirjoitus: Eun-kyo Park ja Bong Joon äidille / Etelä-Korea